Raisin maths

Publish in

Education

9 views

Please download to get full document.

View again

of 3
All materials on our website are shared by users. If you have any questions about copyright issues, please report us to resolve them. We are always happy to assist you.
Share
Description
1. Best value raisins By Tim, Finlay, Ra, Jake 2. Our studies show... We investigated the economy of raisins sold in bulk or in small cardboard packs since many people…
Transcript
  • 1. Best value raisins By Tim, Finlay, Ra, Jake
  • 2. Our studies show... We investigated the economy of raisins sold in bulk or in small cardboard packs since many people have them at school. We found out the best value for your money is the bulk Turkish sultanas from New World, because they are cheaper. We think that for school lunches you could put enough raisins for a snack into a reusable container, a small zip lock bag or a section of a lunch box. This will save our whanau money. Bulk - $3.40 for a package of 503g Pams 14x18g - $3.00 for 252g Sunmaid 10x20g - $3.00 for 200g Pams Fruit Pack 6x30 g - $2.60
  • Related Search
    We Need Your Support
    Thank you for visiting our website and your interest in our free products and services. We are nonprofit website to share and download documents. To the running of this website, we need your help to support us.

    Thanks to everyone for your continued support.

    No, Thanks